Lazer epilasyon yaptıranlar nelere dikkat etmeli?

Lazer epilasyon yaptıranlar nelere dikkat etmeli?
Tarih  /  08. Ekim. 2016

Daha az acılı olması ve daha büyük alanlara uygulanabiliyor olması lazer epilasyonun tercih sebepleri arasında. Ancak lazer epilasyon yaptırmadan önce ve sonrasında uyulması gereken önemli kurallar bulunuyor. Aile Hastanesi’nden Dermatolog Hülya Sağlam sağlıklı bir lazer epilasyon uygulaması için dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.
 

İstenmeyen tüylerden kurtulmak için tercih edilen yollardan biri olan lazer epilasyon uygulaması tüm vücutta 1-2 aylık aralıklarla ortalama 6-8 seans arasında, yüzde ise 10-12 seans arasında sonuç veriyor.

Lazer epilasyon birkaç süreçten oluştuğunu belirten Aile Bahçelievler Hastanesi’nden Dermatolog Hülya Sağlam, “Alanın genişliğine bağlı olarak tedavi birkaç dakikadan birkaç saate kadar çıkabiliyor. Yeni cihazlarla bu süre 30 dakikaya kadar inebiliyor. Uygulama sonrasında 2-3 günde içinde tüyler kendiliğinden dökülmeye başlıyor” diyor.

Lazer epilasyonun uzman hekimler kontrolünde yapılması önemli. Güvenli ve etkin şekilde olması için kıl ve cilt tipine göre değerlerin doğru belirlenmesi; cilt rengi, kıl yoğunluğu, kıl rengi ve kalınlığına bakılarak, doğru cihaz ve enerji tespit edilmesi gerekiyor.

Lazer epilasyonun güneşten koruyucu kremler düzenli kullanıldığı sürece her mevsim yapılabildiğine dikkat çeken Sağlam, “Ancak doğru zaman, hastaya ve uygulanacak lazer tipine göre de belirlenebiliyor. Bazı hastalarda yüz bölgesine yaz ayında lazer uygulamak riskli olabiliyor” diyor.

Güvenilir koşullarda yapılması halinde lazer epilasyon uygulamasının sağlık açısından bir zararı olmadığını beliren Dermatolog Sağlam, “Lazer uygulaması zararlı bir uygulama değil. Ancak en sağlıklı sonuç için uygulamayı yaptıran kişinin de bazı kurallara uyması gerekiyor” diyor. 


WhatsApp Destek WhatsApp Destek
Üst