Dövme Silme

Dövme Silme

Lazerle Dövme Silme

Dövme sildirmede en etkili yöntem lazerdir.Q Switched Nd Yag lazer dışındaki diğer yöntemler başarılı olmaz. Bu yüzden günümüzde lazerle dövme tedavisi, lazerle dövme sildirme yapılmaktadır. Dövme silme tedavisinde kullanılan lazerler, Q-switched denilen nano saniye gibi çok kısa sürede, yani saniyenin trilyonda biri kadar kısa bir zaman diliminde belirli enerji miktarını verebilen teknolojik cihazlardır. Dövme silme işleminde lazer ışınları ciltteki boyalara çarparak vücudun yok edebileceği kadar küçük parçalara böler. Parçalanan boya partiküllerin bir kısmı hücreler tarafından yok edilir. Hücreler tarafından yok edilemeyen boyalar diğer seanslarda tekrar parçalanır. Sarı ve yeşil renkler, lazerle dövme silme işlemine en dirençli olanlardır. Siyah ve mavi renkler ise en kolay silinenlerdir. Kırmızı renk yine siyaha göre daha zor ama çıkartılabilir nitelikte olanlardır.

Lazerle Dövme Silme İşlemi Nasıl Gerçekleşir?

Her dövmenin kendine özgü olması sebebiyle, silme teknikleri de her bir vakaya kişiye, dövmeye özel planlanmalıdır. Profesyonel yapılmış dövmeler genelde derinin alt tabakalarında ve aynı derinliktedir. Dolayısıyla lazerle dövme silme işlemi de tüm dövme üzerinde genellikle etkili sonuç verir. Kullanılan boyaların kalitesi de dövme silme işleminde önemli faktördür. Orijinal ve son kullanma tarihi geçmemiş iyi muhafaza edilip doğru teknikler ile işlenmiş boyalar çok daha kolay silinmekte.
Eğer güneşe maruz kalmış son kullanma tarihi geçmiş boyalar ile veya kırtasiye tipi matbaa tipi kimyasal mürekkepler kalem mürekkepleri gibi boyalar ile yapılmışsa dövme silme işlemi çok daha zor olur. Amatör dövmeler ise usta bir el tarafından yapılmadığı için pigment farklı derinliklere ve de farklı dozlarda verilebilmektedir. Bu durumda aşırı derine verilmiş renklerin pigmentlerin temizlenmesi zorlaşmaktadır. 


WhatsApp Destek WhatsApp Destek
Üst