Epilasyon

Epilasyon

 LAZER EPİLASYON NEDİR?
Kişiye, uygulanan vücut bölgesine ve kıl tipine uygun ışık enerjisi vererek kılların yok edilmesini sağlayan hızlı, etkili, güvenli ve geleneksel yöntemlere göre daha az acı hissettiren bir tekniktir. Bu ışık cilde zarar vermeden kıl kökünde ısıya dönüşür ve kılların zayıflayarak yok olmasını sağlar. Lazer ışığının hedefi kıl folikülü çevresinde bulunan renk hücreleridir. Bu nedenle epilasyonun başarısı kıl rengi ile orantılıdır.

LAZER EPİLASYON ÖNCESİ NELERE DİKKAT EDİLMELİ?
Lazer epilasyon işleminden 6 hafta önce ağda, cımbız, ip gibi kılları kökten alan uygulamalar bırakılmalıdır.
En az 1 ay öncesinden güneş banyosu ve solaryum gibi bronzlaşmaya yönelik eylemlerden kaçınılmalıdır.
İşlemden 3 gün önce epilasyon yapılacak vücut bölgesinin tıraş edilmesi uygundur.
Lokal anestezik krem uygulanmasına genellikle gerek olmamaktadır, ancak ağrı eşiği düşük olan kişilerde lokal anestezik kremler kullanılabilir.

Epilasyon öncesi hastaya, uygulamaya gelirken dinlenmiş olarak gelmesi önerilir.

Uygulamalardan önce tüy sarartıcı maddeler kullanılmamalıdır. Kimyasal bazda peelingler yada ciltte soyma etkisi yaratacak kremler uygulanmamış olması gerekir.

 

HANGİ DURUMLARDA EPİLASYON YAPILMAZ?

Kalp pili taşıyanlar

Gebeler

Pıhtılaşma bozukluğu olanlara

Epilepsi Hastalığı olanlar

Uygulama Yapılacak olan bölgede platin olan kişilere

Deri Hastalığı olanlara
 

LAZER EPİLASYON KAÇ SEANS OLMALI?
Vücuttaki kıllar büyüme (anojen), duraklama (katojen) ve dökülme (telojen) gibi evrelerden geçerler. Vücut bölgelerine göre değişebilmekle birlikte kıllar %30-70 gibi oranlar arasında telojen evresindedir. Bu nedenle işlem belli aralıklarla tekrarlanır. Seans sayısı işlemin yapıldığı vücut bölgesine, cilt rengine, kılın inceliği ve kalınlığına, hormonal durumlara göre değişiklik gösterebilir. Lazer seanslarının kaç haftada bir yapılacağı işlemin yapılacağı vücut kısmına göre değişebilir. Uygulamalar genellikle 4-8 haftada bir yapılır.

LAZER EPİLASYON SONRASI DİKKAT EDİLECEK KONULAR?

Epilasyon sonrası ciltte kızarıklık, kıl etrafında hafif bir şişlik oluşabilir bu reaksiyon çoğunlukla 1 - 2 saate bazen 1-2 güne kadar uzayabilir. 

Bu gibi durumlarda soğutma işlemi uygulanabilir.Uygulama yapılan bölgeyi 1 hafta boyunca güneş ışığından korumak gerekir. Epilasyon Sonrası Brronzlaşmamalı ve solaryuma girilmemelidir. Dışarı çıkılacaksa güneş kremi kullanılmalıdır aksi halde lekelenme oluşabilir.

Epilasyon yapılan bölge 24 saat su ile temas ettirilmemelidir. Epilasyon yapılan bölgeye hiç bir kozmetik ürün kullanılmamalıdır.Uygulama aralarında çıkan tüylere ağda cımbız ip veya epilatör gibi kılın köküne müdahale edecek uygulamalardan kaçınılmalıdır.

 


WhatsApp Destek WhatsApp Destek
Üst